Сегодня у нас: 115907 вакансий, 86310 резюме
  • Поиск работы
  • Поиск персонала
Расширенный поиск
Mirtruda.ruИнформационные технологииSenior director engineer / scientist / researcher (electroni

ВАКАНСИЯ

Senior director engineer / scientist / researcher (electroni

5 000 $
Компания FG AGENCY    (Москва)
Дата публикации: 25 ноября 09
Идентификатор вакансии: 39230
Стартовый оклад: 5 000 $
График работы: полный рабочий день  Был 14.06.2009
Образование: высшее
Возраст: от 28 до 45

Сфера деятельности: Информационные технологии

Должностные обязанности

Требования:
Doctor of Philosophy (PhD) in Chemistry / Science of Materials for Optoelectronic / Semiconductor Materials
Minimum 10 to 15 years in the related industry and management experience at a senior level
Experience in RnD for optoelectronic materials
Senior management in related areas is preferred
Patent-owned candidature is highly preferred
RnD lab experience is required
Обязанности:
Research and development (RnD) in the field of optoelectronic materials, optoelectronic devices, functional organic polymers, and other electronic materials for next-generation electronic, photonic, and IT devices
Synthesis, processing, physical and chemical analysis of optoelectronic materials
Research and development of optoelectronic materials
Designing and performing various processes for producing devices with semiconductor materials
Drawing the technology roadmap on functional material developments
Making analyses and forecasts in the field of development of optoelectronic materials, semiconductor materials, and functional materials

Требования к кандидату

Общий стаж работы: от 3 лет до 6 лет
Работа с компьютером: профессионал

Знание иностранных языков

английский разговорный

Контактная информация

Прямой работодатель: FG AGENCY
Контактное лицо: Ефимова Наталья Вениаминовна (руководитель отдела по работе с клиентами)
Телефоны: (925)5049011,
Электронная почта: favorit-group@mail.ru
Адрес: Енисейская, д.7 к.3