Сегодня у нас: 115960 вакансий, 86303 резюме
  • Поиск работы
  • Поиск персонала
Расширенный поиск
Mirtruda.ruИнформационные технологииSenior Software Engineer [Работа зарубежом]

ВАКАНСИЯ

Senior Software Engineer [Работа зарубежом]

3 500 $
Компания Checkmates    (Москва)
Дата публикации: 15 июля 08
Идентификатор вакансии: 4026
Стартовый оклад: 3 500 $
График работы: полный рабочий день  Был 15.07.2008
Образование: не имеет значения
Командировки: не планируется

Сфера деятельности: Информационные технологии

Должностные обязанности

Software PKG building and Version Control Leading future road map and Software feature management Software quality control and Development process improvement Developing Mobile WiMAX call processing S/W including signaling and traffic processing based on linux Developing the new feature of NWG standards such as E.911, Hot Lining and PCRF functions. Analyzing & debugging call processing& security application & OAM & TCP/IP S/W Test and verification of the call processing & IPSec protocols & OAM & networking protocols S/W Developing M-WiMAX OAM S/W including fault, Configuration, Diagnostic, SNMP Agent, Web Server based on linux Conformance test with other vender product. SW integration test for Mobile WiMAX call, OAM, common (OS, IP routing, IPC, duplication, etc.) S/W Developing the testing automation tools based on the python & TCL

Требования к кандидату

Профессиональные навыки: Strong skills in the following:
Experience on Control & PKG building & Call Processing & Improve S/W Quality
Highly skilled in C, C++ programming
In-depth knowledge of Mobile WiMAX
Strong background in developing security applications on Linux OS.
Knowledge of networking protocols such as TCP/IP.
Experience with and knowledge of IPSEC, NAT, IKEv1, IKEv2, digital certificate management.

Условия работы и Компенсационный пакет

Условия работы: оклад от 3500 до 4500 долл (возможны и отдельные предложения), визы, авиа-перелеты, в том числе в отпуск вместе с семьей, проживание, транспорт, питание, медицина, школа для детей при посольстве и др

Контактная информация

Кадровое агентство: Checkmates
Контактное лицо: .
Телефоны:  (), +7(812)0000000
Электронная почта: it@checkmates.ru