Mirtruda.ruИнформационные технологииSenior Connectivity Developer for development team

ВАКАНСИЯ

Senior Connectivity Developer for development team

3 000 $
Компания консалтинговое агентство "Авенир"    (Москва)
Дата публикации: 14 января 10
Идентификатор вакансии: 41699
Стартовый оклад: 3 000 $
Образование: высшее
Возраст: от 0 до 0

Сфера деятельности: Информационные технологии

Должностные обязанности

The person will be primarily responsible for development of inhouse connectivity solutions for Debt business in the company for 50+ leading electronic trading venues in close collaboration with other groups within the company and beyond.

Требования к кандидату

Общий стаж работы: от 3 лет до 6 лет
Работа с компьютером: профессионал
Профессиональные навыки: Required skills include:

* Industry experience 5+ years with proven trackrecord
* Strong core Java&multithreading skills
* Experience with messaging middleware like Tibco Rendezvous is a plus
* Experience working with high frequency/low latency data processing systems is a plus
* Test driven development experience
* Working knowledge of Unix
* Analytical mindset, attention to details
* Strong communication skills with English fluency

Контактная информация

Кадровое агентство: консалтинговое агентство "Авенир"
Контактное лицо: Потапова Любовь
Телефоны: 8(495)9807606,  8(495)9807606,

Смотреть другие вакансии сферы Информационные технологии в регионе Москва
Другие вакансии со словами: Senior Connectivity Developer for development team в регионе Москва